Transport konia samochodem

Transport konia samochodem to oczywiście duży skrót myślowy – zdajemy sobie sprawę, że na polskich wsiach jeszcze kilkanaście lat temu nie takie rzeczy można było zobaczyć, ale nie jest to ani zgodne z prawem, ani bezpieczne. Natomiast przyczepa czy specjalny koniowóz będą już oczywiście w porządku, a transport konia samochodem przy odpowiednim wyposażeniu i zastosowaniu się do przepisów jest jak najbardziej możliwy.

No właśnie, tylko jak to zrobić, by osiągnąć maksimum bezpieczeństwa i wygody oraz nie narazić się na mandat? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, jak sobie z tym poradzić, dlatego już teraz zapraszamy do lektury!

Transport konia samochodem
Transport konia samochodem

Usługi transportu konia samochodem

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, warto zdać się na profesjonalistów. W krótkim czasie możemy nie być w stanie dowiedzieć się wszystkich potrzebnych rzeczy, a jednocześnie zorganizować pojazdu i akcesoriów dla konia. W takiej sytuacji polecamy usługi transportu konia samochodem. Zajmują się tym osoby, które mają za sobą lata doświadczenia i wiedzą, jak bezpiecznie przewozić zwierzęta, a przy tym jakich formalności dopełnić.

Jak to wygląda w praktyce? Należy znaleźć godną zaufania firmę z naszego regionu. Wyceni ona przejazd, podpowie, jakich dokumentów potrzebuje i gdzie się o nie ubiegać. Płacimy z góry nie tylko za pracę przewoźnika, ale także opłaty dodatkowe, na przykład płatne odcinki drogi. Przewoźnik może podróżować z koniem sam lub możemy mu towarzyszyć.

Samodzielny transport konia samochodem

Jeśli jednak mamy już za sobą bogate doświadczenia z końmi i chcemy zorganizować przewóz samodzielnie, jest to oczywiście możliwe. Musimy tylko spełnić kilka warunków. Najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, to:

  • Środek transportu,
  • Uprawnienia i kierowanie,
  • Formalności,
  • Bezpieczeństwo i akcesoria.

Środek transportu konia samochodem

Decydując się na samodzielny transport konia samochodem, musimy wypożyczyć lub zakupić odpowiedni pojazd. Mamy do wyboru kilka rozwiązań. Najpopularniejsza jest bukmanka, czyli przyczepa, którą podpinamy do dowolnego samochodu – oczywiście tylko jeśli dowód rejestracyjny na to pozwala. Przyczepa nie może bowiem przekraczać dopuszczalnej masy tego typu elementu dla naszego pojazdu.

Zobacz też: Rolety przeciwsłoneczne do samochodu

Bukmanka jest wygodna, a koń najczęściej może wejść do niej albo z przodu, albo z tyłu. Mieści zazwyczaj dwie sztuki zwierząt, jednak do prywatnych zastosowań jest wystarczająca. Alternatywą dla niej jest koniowóz, do złudzenia przypominający wóz kempingowy – tyle że i dla ludzi, i dla zwierząt. Największe modele rzeczywiście w jednej bryle mieszczą przestrzeń dla konia, część mieszkalną i kabinę kierowcy. Decydując się na koniowóz, nie musimy do niego mieć już żadnego dodatkowego auta, gdyż on sam w sobie jest pojazdem.

Uprawnienia i kierowanie podczas transportu konia samochodem

W razie kontroli policji musimy udowodnić, że posiadamy odpowiednie uprawnienia do przewożenia konia. O innych formalnościach powiemy za chwilę, teraz skupimy się wyłącznie na prawie jazdy. Najczęściej kategoria B jest niewystarczająca, a to ze względu na masę samej przyczepy i zwierząt. Zestaw złożony z bukmanki i samochodu zdolnego do jej ciągnięcia najczęściej przekracza ustaloną granicę 3,5 tony. Minimum to prawo jazdy kategorii B+E, które pozwala na kierowanie zespołem pojazdów do 7 ton (hamulec w przyczepie uruchamiany z miejsca kierowcy) lub nieco ponad 6 ton (z hamulcem najazdowym).

Transport konia samochodem a formalności
Transport konia samochodem a formalności

Poza tym, że transport konia samochodem wymaga odpowiedniego prawa jazdy i odpowiedniego dowodu kwalifikacji w tym kierunku, potrzeba nam także wyczucia i umiejętności. By nie narazić konia na urazy, musimy prowadzić spokojnie, pomału, ostrożnie biorąc zakręty i wyboje, by nie przestraszyć zwierzęcia. Z tyłu należy też zapewnić odpowiednie warunki – temperaturę, jedzenie, wodę – oraz odpowiednio często robić przerwy.

Formalności związane z transportem konia samochodem

Cały czas przez nasz tekst przewija się temat dopełnienia formalności, które wymagane są do transportu konia samochodem. O co dokładnie chodzi? Zwierzę powinno mieć paszport, książeczkę szczepień, warto też zabrać dowód własności. Jeśli trasa jest nieco dłuższa, musimy mieć także świadectwo zdrowia wystawione przez uprawnionego do tego lekarza weterynarii. Jeszcze większe schody zaczynają się, gdy przejazd ma trwać powyżej 8 godzin.

Jak w takim przypadku wygląda transport konia samochodem? Pamiętajmy, że koniowozem lub bukmanką nie pędzimy tak, jak zwykłą osobówką, dlatego pokonanie tej samej odległości może zająć więcej czasu. Jeśli więc zakładamy, że podróż zajmie nam na przykład 6 godzin, lepiej spełnić takie formalności, jak gdybyśmy podróżowali 8 godzin, niż wpaść w kłopoty na trasie. Oznacza to, że musimy przygotować plan podróży z uwzględnieniem stajni i pastwisk, na których realizowane będą przerwy. Koń powinien mieć bowiem możliwość rozprostowania nóg, wybiegania się i zjedzenia świeżej trawy po wielogodzinnej podróży.

Sprawdź też: Nawigacja do 500 zł

Bezpieczeństwo i akcesoria w transporcie konia samochodem

Skoro już bierzemy na siebie odpowiedzialność i decydujemy się na samodzielny transport konia samochodem, musimy zapewnić mu niezbędne środki bezpieczeństwa. Przydadzą się do tego różne akcesoria, które kupimy w stacjonarnym lub internetowym sklepie jeździeckim, czasem też sportowym. Chronią one newralgiczne części ciała zwierzęcia, które są najbardziej narażone na nieprzyjemne urazy podczas jazdy i poruszania się zwierzęcia w przyczepie. Po akcesoria zajrzyj do sklepu jeździeckiego https://zabookuj.pl.

O jakich akcesoriach do transportu konia samochodem mowa? Przede wszystkim o ochraniaczach transportowych na nogi. Są to dość sztywne i wysokie osłony na nogi od kopyt aż powyżej kolana. Jeśli jednak koń nie jest do nich przyzwyczajony, mogą mu się wydawać nieco sztywne – wtedy zastosujemy zwykłe kaloszki lub cokolwiek innego, co ochroni kończyny zwierzęcia. Kolejnym takim elementem do transportu konia samochodem jest ochraniacz na ogon, gdyż zwierzę podczas jazdy ociera się zadem o ścianę przyczepy. Przyda się również derka, która ochroni je przed zimnem i przed przewianiem, gdy na postoju wyjdzie spocone na zewnątrz.

Jak zorganizować transport konia samochodem?
Jak zorganizować transport konia samochodem?

Transport konia samochodem – podsumowanie

Chociaż koń jest sporym zwierzęciem, każdy właściciel wie, że jego siła to tylko pozory. W rzeczywistości, nasze pupile są bardzo wrażliwe. Musimy zadbać, by nie zrobiły sobie krzywdy, ani nie zachorowały, stosujmy też odpowiednie uwiązy. Z jednej strony, przywiążmy konia tak, by przypadkowo sam się nie odwiązał, z drugiej zaś przygotujmy się na sytuacje kryzysowe i możliwość szybkiego odwiązania, na przykład w czasie wypadku. Stosujmy miękki, pokryty polarem lub futerkiem kantar, który nie obetrze pyska zwierzęcia.

Organizując transport konia samochodem, czy to z profesjonalnym przewoźnikiem, czy samodzielnie, musimy mieć bowiem na względzie przede wszystkim dobro zwierzęcia. A jakie Wy macie dla naszych Czytelników rady związane z tym tematem? Jak polecacie przygotować zwierzę do przejazdu? Niecierpliwie czekamy na Wasze komentarze!

Leave a Comment