Druk 3D w motoryzacji

Druk 3D w motoryzacji stosowany był już na etapie, gdy jeszcze w naszych domach nie gościliśmy tak szeroko popularnych drukarek 3D. Tak naprawdę, gdy wprowadzono go do tej dziedziny przemysłu, wciąż pozostawał bardzo niszową propozycją. Jednak świat się zmienia, a druk 3D w motoryzacji i innych dziedzinach stosowany jest coraz częściej. Zdarza się, że nie są to już projekty na skalę przemysłową, w dużych drukarkach firmowych. Wiele rzeczy możemy bowiem wykonać samodzielnie.

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was coś na kształt poradnika. Zawarliśmy w nim najważniejsze informacje, jak i ciekawostki o druku 3D w motoryzacji. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy tak jednej, jak i drugiej gałęzi, okazuje się bowiem, że z powodzeniem można je obie połączyć.

Czym jest druk 3D w motoryzacji?

Druk 3D w motoryzacji, jak i innych dziedzinach, jest stosunkowo nową metodą tworzenia różnych obiektów. Wykorzystuje on projekty przygotowane w specjalnych programach do modelowania trójwymiarowego. Następnie układa na sobie kolejne warstwy tworzyw – termoplastów lub żywic światłoutwardzalnych – by stworzyć precyzyjnie zaprojektowany przedmiot.

Kiedy mówimy o druku 3D w motoryzacji, wydaje nam się pewnie, że mogą się nim posiłkować tylko duże firmy, które mają odpowiednie zaplecze w postaci ogromnych i horrendalnie drogich drukarek 3D. Okazuje się jednak, że całkiem sporo elementów z powodzeniem stworzymy na naszych domowych urządzeniach, pod warunkiem oczywiście, że użyjemy odpowiedniego filamentu.

Nim jednak powiemy o domowym druku 3D w motoryzacji, przejdźmy do najbardziej imponującej ciekawostki na temat połączenia obu tych przemysłów.

Druk 3D w motoryzacji
Druk 3D w motoryzacji

Samochód z drukarki 3D

Zastanawiacie się pewnie, jaki może być najradykalniejszy przejaw druku 3D w motoryzacji. Okazuje się, że jest to… samochód z drukarki 3D. Został on zbudowany na elementach niemal w całości wykonanych przez przemysłowe drukarki. I wcale nie kosztuje drożej! Niewielki samochodzik można zakupić już za niespełna 8 tysięcy euro, a firma, która je produkuje, zorganizowała sporą akcję crowdfundingową, która odbiła się echem w całym motoryzacyjnym świecie.

Jak podnosi producent samochodu z drukarki 3D, tradycyjny sposób tworzenia samochodów jest kosztowny, powolny i nieekologiczny. Druk 3D w motoryzacji może więc wyprzeć przestarzałe technologie, a dodatkowo obniżyć koszt zakupu nowego samochodu. Taki pojazd łatwo spersonalizować lub na bieżąco ulepszać. Do tego prototyp, który powstał, jest samochodem elektrycznym, dzięki czemu zyskuje również nasza planeta. Więcej na jego temat dowiecie się z poniższego filmu.

Czy samochód z drukarki 3D ma jakieś wady? Przecież pierwszy prototyp, który powstał, spełnia wszystkie europejskie standardy bezpieczeństwa i warunki homologacji. Niestety, jest dosyć mały, a przez to posiada niewielką strefę zgniotu – w zderzeniu z pełnowymiarowym samochodem, właściwie nie ma szans, a i jego ładowność jest ograniczona. Na ten moment posiada także ograniczenie prędkości do 70 km na godzinę – do jazdy po mieście to wystarczy, ale na autostradę czy drogę ekspresową nim nie wyjedziemy. Są też i dobre strony, gdyż do prowadzenia pierwszego samochodu z drukarki 3D nie potrzebujemy prawa jazdy.

Druk 3D w motoryzacji a części samochodowe

Okazuje się, że druk 3D w motoryzacji to nie tylko wzniosłe idee i ciekawostki, jak w przypadku powyższego przykładu. Wyobraźmy sobie świat mechaniki samochodowej, w której nie musimy czekać na poszczególne części, gdyż każdy większy warsztat posiada drukarkę 3D, za odpowiednią opłatą ściąga plik z modelem od producenta i na miejscu drukuje nam potrzebne elementy. Takie rozwiązanie na miarę dwudziestego pierwszego wieku doceniliby zapewne właściciele mniej popularnych modeli, dla których każda naprawa to często wielotygodniowe oczekiwanie na ściągnięcie części z innego kraju.

Brzmi jak pieśń dalekiej przyszłości? A jednak, przyszłość dzieje się na naszych oczach. Oczywiście, nie polecamy takich eksperymentów robić samodzielnie, zwłaszcza jeśli chodzi o kluczowe dla bezpieczeństwa części. Pamiętajmy, że niektóre elementy samochodu narażone są na bardzo wysoką temperaturę, intensywne ruchy z częstotliwością kilkuset razy na minutę, a także inne trudne warunki. Do ich stworzenia potrzebne są więc ultrawytrzymałe materiały, z którymi nie poradzi sobie pierwsza lepsza drukarka. Ale już duże, przemysłowe urządzenie, zdolne przetopić nawet metale? To właśnie przepis na druk 3D w motoryzacji i śmiemy przypuszczać, że niedługo taka technologia wyprze sprowadzanie części zza granicy oraz tańsze zamienniki.

Domowy druk 3D w motoryzacji

Jednak druk 3D w motoryzacji wiąże się nie tylko ze skomplikowaną produkcją kluczowych dla działania samochodu części. Przecież w naszym pojeździe znajdziemy całkiem sporo elementów eksploatacyjnych i udogodnień, które można wymienić lub wykonać przy pomocy dobrej drukarki 3D w domu.

Trzeba bowiem wiedzieć, że urządzenia tego typu dzielą się na przemysłowe, czyli duże maszyny, kosztujące niejednokrotnie setki tysięcy złotych, oraz desktopowe. Te ostatnie przyjmują niewielkie rozmiary, dzięki czemu z powodzeniem możemy ich używać w zaciszu własnego mieszkania, nawet przy niedużej ilości miejsca. Zwykle korzystają z podstawowych filamentów, czyli termoplastów w formie cienkiej żyłki nawiniętej na szpulę. Filament pod wpływem gorącej głowicy topi się, a kiedy pozostaje w półpłynnej formie, jest nanoszony kolejnymi warstwami na nasz model.

Pomysły na druk 3D w motoryzacji do domu

Macie u siebie drukarkę 3D i chcecie wykorzystać ją, by uzupełnić swój samochód o gadżety lub wymienić zniszczone części? W wielu przypadkach jest to możliwe, a nowoczesne technologie przychodzą z pomocą fanom motoryzacji! Wystarczy tylko ściągnąć z bogatych zasobów Internetu płatny lub darmowy projekt i poczekać od kilku do kilkunastu godzin.

Druk 3D w motoryzacji pozwala na samodzielne wykonanie takich elementów, jak:

  1. Zniszczona obudowa kluczyka (uwaga na modele z immobiliserem),
  2. Obudowa lusterka,
  3. Gałka zmiany biegów,
  4. Uchwyt na kubek,
  5. Uchwyt na telefon,
  6. Mocowanie nawigacji samochodowej,
  7. Zgubione zaślepki, guziki do tapicerki, niewielkie elementy plastikowe.

To jednak nie wszystko.

Druk 3D w motoryzacji to nie tylko elementy wyposażenia samochodu, ale też warsztatu samochodowego lub po prostu gadżety dla fanów motoryzacji. W drukarce 3D możemy szybko i łatwo przygotować takie rzeczy, jak na przykład uchwyty do narzędzi, czy same narzędzia o nietypowym kształcie. Z kolei fani motoryzacji bez trudu znajdą projekty elementów takich jak brelok do kluczy, model swojego samochodu, ozdoby z emblematem naszej ulubionej marki i inne.

Drukarki 3D w motoryzacji
Drukarki 3D w motoryzacji

Zajrzyj też tutaj https://omni3d.com/pl/poznaj-druk-3d/ aby dowiedzieć się więcej o samym druku 3d.

Druk 3D w motoryzacji – podsumowanie

Jak widzicie, druk 3D w motoryzacji kojarzy nam się głównie z eksperymentami. Trzeba jednak wiedzieć, że producenci samochodów wykorzystują tę technologię już od lat, produkując tak wiele komponentów, a także prototypy. Ma to wiele zalet, począwszy od niskich kosztów, łatwej dostępności oraz mniejszych strat materiału. Być może już wkrótce dokona się przełom i części samochodowe z drukarki 3D wejdą na stałe w ofertę popularnych warsztatów samochodowych, przestaną być ciekawostką i staną się rzeczywistością. Z pewnością zmniejszy to znacząco koszt naprawy auta oraz czas potrzebny na jej dokonanie.

A co Wy sądzicie o zastosowaniu druku 3D w motoryzacji? Może widzieliście ciekawe projekty na żywo lub czytaliście o nich? Dajcie znać w komentarzach!

Leave a Comment